- 16 -
Db., 2020. 10. 25. (v)
Ján 15,1-6
Ő az igazi (valódi) szőlőtő
Ige:
Olv. Ján 15:1-6. 1. v. Én vagyok az igazi szőlőtő, és az én Atyám a szőlőműves.
5. v.: Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők: Aki énbennem marad, én pedig őbenne, az terem sok gyümölcsöt: mert nálam nélkül semmit sem cselekedhettek.
Bevezetés:
Folytatjuk az Úr Jézus önmagáról tett kijelentését. Az olvastuk, hogy Ő az igazi (a valódi) szőlőtő. János evangéliumában ez a hetedik kijelentése az Úrnak saját magáról. (1. Ő az életnek kenyere, 2. Ő a világ világossága, 3. Ő az ajtó, 4. Ő a jó pásztor, 5. Ő a feltámadás és az élet, 6. Ő az út, az igazság (valóság) és az élet,
7. Amit most olvastunk: Ő az igazi (valódi) szőlőtő.
Arról fogok szólni, hogy: 1. Milyen körülmények közt mondta ezt Urunk? 2. Hogyan kerül valaki a szőlőtőbe, Kr.-ba? 3. A gyümölcstermésről. 4. Mit jelent a lemetszés és a megégetés?
1.) Milyen körülmények közt mondta ezt Urunk?
Az Úr Jézus búcsúzott a tanítványoktól. Tudta, hogy nemsokára feláldozza az életét, és feltámadása után az Atyához megy. Megígéri a Szt. Sz. eljövetelét. Biztatja, bátorítja őket. Szívükre helyezi, hogy ha testben nem is marad velük, szellemben mégis olyan szoros lesz a kapcsolatuk, mint amilyen a szőlőtő és a szőlővessző kapcsolata. Ez lesz az alapja, a feltétele annak, hogy az Atya dicsőségére gyümölcsöt teremjenek.
Megfigyelhető az Úr hét „Én vagyok…” kezdetű szavaiban egy jól látható cél megvalósításának a lehetősége és biztosítéka. A cél itt a földön a gyümölcstermés az Atya dicsőségére. A cél az örökkévalóságban az Atyához jutni, amihez J. Kr. a feltámadás, az út, az igazság és az élet. A célba jutáshoz táplál minket, mert Ő az életnek kenyere. Világosságot gyújt a szívünkben, mert Ő a világ világossága. Rajta keresztül léphetünk Isten családjába, mert Ő az ajtó. S annak a biztosítéka, hogy megőriz, és a célig elvezet az, hogy Ő a jó Pásztor. Ahogyan a hetes szám is jelzi, Urunk tökéletesen elég a számunkra!
2.) Hogyan kerül valaki a szőlőtőbe, Krisztusba?
Csak egyféleképpen lehetséges: Ha Isten helyez Belé. 1Kor 1,30a: Tőle vagytok pedig ti a Krisztus Jézusban. Tőle = Istentől. Ef 5,30: Mert az Ő testének tagjai vagyunk, az Ő testéből és az Ő csontjaiból valók. Hogyan tette ezt Isten? Nem tudom. Titok, de megtette, mert Neki minden lehetséges!
A földi életünk során mi a célja annak, hogy Isten Kr.-ba helyezett? Az, hogy Kr.-al együtt töltsük be itt a szolgálatunkat. A szőlővessző nem létezhet egyedül, csak a szőlőtővel együtt. Viszont a szőlőtő nem közvetlenül termi a gyümölcsöt, hanem a belőle kinőtt szőlővesszőkön keresztül. A világban most J. Kr. a hívő emberek által munkálkodik, általunk terem gyümölcsöt. Ránk, a mi szívünkre, kezünkre, lábunkra, a testünkre, lelkünkre, szellemünkre van szüksége. Azért kéri, hogy szánjuk Neki magunkat.
Földi életünk olyan, mint a szőlővessző: Törékeny, gyenge, önmagában semmire sem jó. Ez 15,2-3: Embernek fia! mire való a szőlőtőke fája egyéb fa között, a venyige, mely az erdő fái között van? Avagy vesznek-e abból fát, hogy valami eszközt csináljanak belőle? avagy vesznek-e belőle szeget, hogy mindenféle edényt akasszanak reá? A hívő emberek létének egyetlen értelme van: gyümölcsöt teremni. Nem vagyunk mutatósak, hatalmasok, erősek. Mi csak gyenge kis vesszők vagyunk. 1Kor 1:26 Mert tekintsétek csak a ti hivatástokat, atyámfiai, hogy nem sokan hívattak bölcsek test szerint, nem sokan hatalmasak, nem sokan nemesek. Ne is akarjunk olyanok lenni, mint a világi emberek! Mert akkor sem a világnak, sem Istennek nem leszünk megfelelőek. A világban mi mindig „senkik” leszünk, akárhogyan igyekszünk is, mert nem e világból valók vagyunk. Isten pedig a gyümölcsöt keresi rajtunk. De az a szőlővessző, ami az erdő fái közé kerül, nem terem gyümölcsöt. A hívő ember sem terem gyümölcsöt, ha a világhoz idomul.
Nincs vesztegetni való időnk! A szőlővessző „egynyári”, rövid életű. Ezalatt terem gyümölcsöt. A mi életünk is rövid, és csak addig van lehetőségünk a gyümölcstermésre, míg e földön élünk. 195. ének: Az én időm, mint a szép nyár, menten eljár, és eljő a hosszú tél… Nem lehet hát veszteg állnom, mert az álom elnyomhatja lelkemet… Add, Uram, hát megfontolnom földi sorsom, és eszembe hadd vegyem:/ mily rövid e földi élet, s az ítélet mily váratlan itt terem. Gal 6,10: Annak okáért, míg időnk van, cselekedjünk jót mindenekkel, kiváltképpen pedig a mi hitünknek cselédeivel. (= hitünk háza népével, vagyis hittestvéreinkkel.)
3.) A gyümölcstermésről
Mi a gyümölcs? Előbb a Gal 6,10-ben jócselekedetről olvastunk. A jócselekedet is gyümölcs. De csak akkor, ha a szőlőtőkén maradva tettük. Vagyis az Úr akaratából, nem a magunk feje vagy „jó szíve” alapján. Ef 2:10 Mert az Ő alkotása vagyunk, teremtetvén Általa a Krisztus Jézusban jó cselekedetekre, amelyeket előre elkészített az Isten, hogy azokban járjunk. Ez úgy lehetséges, ha előbb minket formál át a Szt. Sz. azáltal, hogy bennünk megtermi az Ő gyümölcsét:
Gal 5,22-23: A szellemnek gyümölcse: szeretet, öröm, békesség, béketűrés, szívesség, jóság, hűség, szelídség, mértékletesség. Ezek legyenek láthatók bennünk!
Háromféle vessző, háromféle hívő van a gyümölcstermés szempontjából.
1. Aki nem terem gyümölcsöt. 2. v.: Minden szőlővesszőt, amely énbennem gyümölcsöt nem terem, lemetsz. 6. v.: Ha valaki nem marad énbennem, kivettetik, mint a szőlővessző, és megszárad; és egybe gyűjtik ezeket, és a tűzre vetik, és megégnek. Ez súlyos ítélet. Később lesz róla szó, hogy mint jelent.
Mi az oka a gyümölcstelenségnek? Egyik ok, ha valaki sokat fárad, de a maga feje után, vagyis nem marad a szőlőtőn, Krisztusban. Másik ok, az ellenkezője: ha valaki semmit nem tesz. Ez az önző, magának való élet. Harmadik ok, ha valaki világi dolgokkal van elfoglalva: Az élet gondjaival, a gazdagság csalárdságával. Olyan lesz, mint az erdő fái közé szorult szőlővessző: hosszúra nyúlik, de silány, gyümölcstelen. Vagy mint a tövisek közé hullott búzamag. Negyedik ok, ha valaki bűnt tűr meg az életében. A meg nem ítélt, el nem rendezett bűn nemcsak gyümölcstelenséget eredményez, hanem tönkre teszi a hívő embert is.
2. Kevés gyümölcsöt termő hívő. Azokat az Atya megtisztítja. Egyrészt az Ige által: 3. v.: Ti már tiszták vagytok ama beszéd által, amelyet szóltam nektek. Ha ez nem elég, akkor fenyítéssel, szenvedéssel, próbák tüzével. Ne csüggedjünk el, ha az Atya tisztogat. Olvasd a 253. sz. éneket. Lelki próbáimban… Énekeljük is el!
3. Sok gyümölcsöt termő hívő ember. Így olvastuk az 5. versben: Aki énbennem marad, én pedig őbenne, az terem sok gyümölcsöt: mert nálam nélkül semmit sem cselekedhettek. A sok gyümölcstermés titka tehát: Krisztusban maradni. Ezt az Atya tisztogató munkája nyomán érjük el, ahogy az előbb szó volt róla. Leginkább a szenvedések iskolájában tanuljuk meg.
Mi a gyümölcstermő hívő élet célja és eredménye? 8. v.: Abban dicsőíttetik meg az én Atyám, hogy sok gyümölcsöt teremjetek. Máté 5:16 Úgy fényljék a ti világosságtok az emberek előtt, hogy lássák a ti jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat. A gyümölcstermés elsődleges célja: Az Atya dicsőítése. Nem a gyümölcstermésért, nem a jócselekedetekért kaptunk örök életet. Azt érdemtelenül, kegyelemből kaptuk. Úgy, hogy J. Kr. lett a feltámadásunk és életünk. Ő kenyér, világosság, ajtó, jó Pásztor lett a számunkra. Ő lett az utunk, igazságunk és életünk. Az életnek viszont vannak megnyilvánulásai. A krisztusi életnek is: az Atya dicsőítése járásunk, gondolkodásunk, tetteink, munkánk által. Az Úr így imádkozott: Ján 17:4 Én dicsőítettelek téged e földön: elvégeztem a munkát, amelyet reám bíztál, hogy végezzem azt. Mi is azért élünk a földön, hogy elvégezzük a ránk bízott munkát, ami elsősorban a sok gyümölcstermést jelenti.
Van egy másik eredménye is a gyümölcsöző életnek. Az emberek felé az ilyen élet világít. Az előbb olvastuk: Úgy fényljék a ti világosságtok az emberek előtt… Fil 2:14-16a Mindeneket zúgolódások és versengések nélkül cselekedjetek; Hogy legyetek feddhetetlenek és tiszták, Istennek szeplőtlen gyermekei az elfordult és elvetemedett nemzetség közepette, kik között fényletek, mint csillagok e világon. Életnek beszédét tartván eléjük. A csillagok ragyogása szavak nélkül is megmutatja a hajósoknak az utat. A hívő emberek élete iránymutató csillag ebben a világban.
210. ének: Tündököl az Úr kegyelme égi otthonból reánk;/ ám a földre fényt derítni, azt ránk bízta jó Atyánk./ Hadd ragyogjon fenn a lámpa, fénye az éjt hassa át,/sok hajósnak a viharba’ megmutatja otthonát.
4. Mit jelent a lemetszés és a megégetés?
Olvasd Ján 15,6. Ez semmiképpen nem a kárhozatot, nem a „pokol” tüzét jelenti. Miért? Mert mint ahogyan nem a gyümölcstermésért kaptuk az örök életet, ugyanúgy annak hiánya nem jelenti a kárhozatot. Hanem az ember a jutalmát veszti el. Illetve ha kevés gyümölcsöt terem, kevesebb a jutalom, ha többet, akkor több.
1Kor 3,12-15: Ha pedig valaki aranyat, ezüstöt, drágaköveket, fát, szénát, pozdorját épít rá erre a fundamentomra; Kinek-kinek munkája nyilván lészen: mert ama nap megmutatja, mivelhogy tűzben jelenik meg; és hogy kinek-kinek munkája minémű legyen, azt a tűz próbálja meg. Ha valakinek a munkája, amelyet ráépített, megmarad, jutalmát veszi. Ha valakinek a munkája megég, kárt vall. Ő maga azonban megmenekül, de úgy, mintha tűzön keresztül.
Ján 15,16a: Nem ti választottatok engem, hanem én választottalak titeket, és én rendeltelek titeket, hogy ti elmenjetek és gyümölcsöt teremjetek, és a ti gyümölcsötök megmaradjon. A gyümölcs tehát megmarad az örök életre is, mint a fundamentumra, azaz J. Kr.-ra épített arany, ezüst és drágakő.
Befejezés:
Az Úr Jézus a földön lévő dolgokat sokszor felhasználta a mennyeiek megvilágítására. Elgondolkoztam azon, és hajlok arra, hogy ezeket éppen azért teremtette, hogy rávilágítsanak a mennyeiekre. Azért teremtette ilyennek pl., a szőlőtőkét és vesszőket, hogy általuk megérthessük az Ő gondolatait! Hiszen pl., teremthette volna úgy is, hogy magas, erős, cédrushoz hasonló erdei fa teremjen szőlőfürtöket. De a hívő emberek nem nagyok, nem erősek, hanem gyengék, mint a szőlővesszők, és mégis olyan gyümölcsöt teremhetünk, amiből a bor készül, és amit az Úr a bűnt eltörlő vére jelképéül választott.
Maradjunk hát Benne, és akkor sok gyümölcsöt termünk az Ő dicsőségére!
Ámen
Sok gyümölcs a gyenge, kis szőlővesszőkön.